Liniatura rastra – granice technologii

Problem liniatury rastra sygnalizujemy Klientom najczęściej wtedy, gdy grafika przeznaczona do nadruku zawiera rastry, a więc przejścia tonalne (np.: jeden kolor przechodzi płynnie w drugi lub grafika zawiera cieniowanie, fotografie), a jedyną możliwą technologią nadruku jest tampodruk lub sitodruk. Wprawdzie obie technologie umożliwiają druk rastrowy, ale z niską liniaturą, co oznacza słaby efekt wizualny. W praktyce oznacza to, że mikroskopijne punkty nadruku, których gęste ułożenie obok siebie daje nam efekt przejścia tonalnego, są dosyć duże i widoczne. Liniatura to liczba takich punktów, które możemy nadrukować na długości 1 cala (DPI – dot per inch, LPI – lines per inch ). Liniatura to „rozdzielczość” nadruku. Druk offsetowy oferuje wysoką rozdzielczość – 300 lpi, co sprawia, że wszystkie przejścia tonalne i rastry (z których przecież składają się wydrukowane zdjęcia) dają idealne odwzorowanie. Dla porównania, sitodruk to maksymalnie 95lpi, a tampodruk maksymalnie 90lpi), a więc w praktyce te liniatury są blisko czterokrotnie niższe. Nic dziwnego, że zdjęcia, rastry, przejścia tonalne tworzone są przez widoczne gołym okiem punkty:

Zasadę ilustruje powyższe zdjęcie. Obraz jest ledwo czytelny z bliska, ale gdy oddalimy wzrok o jakieś 300 cm, to mało subtelne punkty ułożą się w odcienie szarości, a obraz stanie się płynny. Matematycznie – z oddalenia będziemy widzieć obraz o większej LPI (ilości linii na cal). Obraz o wyższej liniaturze wyraźnie zyskuje.

Tyle teorii. Niestety, sporo logotypów zawiera rastry, które ciężko wiernie odwzorować, drukując na przedmiocie. Musimy się z tym pogodzić, chyba, że zdecydujemy się drukować wersję uproszczoną logo. Z uwagi na niską liniaturę tampo- i sitodruku, kolory odwzorowywane w CMYK’u nie są do końca wierne.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s